Kos'a Nasıl Gidilir?

Kos’ta Ulaşım

Kos Adası’na ulaşım Bodrum’dan yaz sezonu boyunca her gün düzenli olarak kalkan katamaran tipi feribotlar tarafından sağlanır.

ulasim

Otobüsler:

Kos Adası’nda ulaşım genellikle taksi ve düzenli olarak yapılan otobüs seferleri tarafından gerçekleşir. Adada düzenli ve programlı bir otobüs ağı mevcuttur. Otobüs güzergahları ve programları Kos Limanı’nda ve otobüs duraklarında İngilizce ve Yunanca olarak yayınlanmaktadır.

Çeşitli plajlar ve köylere sık olmayan şehir otobüsleri çalışmaktadır. Postane arkasında ana otobüs durağı bulunmaktadır. Turist danışma bürosundan otobüslerin tarifelerini basılı olarak alabilirsiniz.

Taksiler:

Kos Limanı çevresinde, Asklepion ve kale civarlarında bol miktarda taksi bulunmaktadır. Taksi ücretleri Yunan Hükümeti’nin belirlediği sabit ücret olan kilometrede 1€ dur.

Motorsikletler:

Şehir içinde dolaşmak için motorsiklet veya gelişmiş 4 tekerlekli motorlar(quad) çok caziptir. Bir çok yerde motorsiklet kiralayabileceğiniz dükkanlar mevcuttur. İşlek caddelerde motorsiklet kullanmak tehlikeli olabilir.  Kask takma zorunluluğu burada da bulunmaktadır.

Mini tren:

Adayı yürüyerek dolaşmak istemeyenler için bütün önemli tarihi yerlere ve alanlara uğrayan küçük bir tren hizmeti verilmektedir. Tren, yaz ayları boyunca günde birkaç defa adayı turlamaktadır. Ücreti ise kişi başı 3,50€’dur.

Kos Town Mini Tren: Her gün ve her yarım saatte bir Liman’dan kalkar ve süresi 20 dakikadır.

Mayıs ve Eylül arası:  10:00 – 14:00 Tarihi yerler

                                            18:00 – 22:00 Ana caddelerde müzikli tur

Ekim ayında:                10:00 – 18:00 tarihi yerlere tur

Asklepion’a Mini Tren Turu: Pazartesi günleri hariç her gün, şehir içi otobüs durağından kalkar ve süresi 15 dakikadır.

Saat 09:00 – 18:00 arası

Deniz Ulaşımı:

Kos Adası’ndan diğer Yunan Adaları’na da günlük seferler mevcuttur. Ancak, seferler saatleri ve günleri,  yaz aylarında ve kış aylarında farklıdır. Mykanos, Rodos, Syros, Limni, Samos, Midilli, Patmos, Kalymnos ve Lipsi Adalarına feribot seferleri bulunmaktadır. Bu seferlerin yanı sıra, Mastichari Limanı’ndan haftanın 7 günü düzenli olarak Kalymnos Adası’na feribot seferleri mevcuttur.