Kos'a Nasıl Gidilir?

Kos’a Nasıl Gidilir?

Kos Feribot Rotaları

Feribot

Kos’a, Bodrum’dan 20 dakikalık kısa bir feribot yolculuğu ile gidilebiliyor. Yeşil Marmaris adlı Türk firması yıllardır Marmaris-Rodos, Bodrum-Kos arasında deniz taşımacılığı yapıyor. Başka firmaların da seferleri mevcut fakat modern filosu sebebiyle daha konforlu ve güvenli bir yolculuk için Yeşil Marmaris’i tavsiye ediyoruz.

Yazları Bodrum’dan neredeyse her gün seferler var. Bilet fiyatları ve online rezervasyon için www.kosferibotu.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bodrum-Kos Feribotu - Yeşil Marmaris Lines

Vize

Kos’un da içinde bulunduğu çoğu Yunan adalarına vize kolaylığı getirildiğinden Kos Adası’na gitmek artık daha kolay. Vize almadan feribota biniyorsunuz ve Kos limanına vardığınızda yetkililer size 35 Avro karşılığında 15 gün süreli iki girişli vize veriyor. Belki bu kontrol noktalarında biraz yığılma olabiliyor fakat yine de Türkiye’den vize almakla uğraşmak istemeyenler için iyi bir alternatif. İsterseniz  Schengen vizesi alarak da adaya girişinizi yapabilirsiniz.

Kapıda Vize Uygulaması ile ilgili;

Yunanistan’a ait 5 Ege Adası’na (Rodos, Kos, Samos, Midilli ve Sakız)  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları “Kapı Vizesi Programı” ile seyahat edebilmektedir. Ayrıca, Rusya Federasyonu, Beyaz Rusya (Belarus) ve Ukrayna vatandaşları da bu uygulamadan yararlanabilmektedirler.

Kapıda vize uygulaması 01 Nisan 2014 – 31 Ekim 2014 tarihleri arasında geçerlidir.

Vize işlemlerinin tamamlanabilmesi için, sefer tarihinden en geç 4 iş günü önceden evraklarınızı bize teslim etmeniz gerekmektedir.

 

Kısa Notlar:

  • Yeşil pasaport sahipleri herhangi bir başvuru yapmak zorunda olmadan rahatça Yunan Adalarına gidebilirler.
  • Kos’a gitmeden önce Kos Vize Bilgileri sayfasına göz atmanızı öneririz.
  • Özellikle bayram tatili gibi yoğun günlerde sıkışıklık olabileceğinden biletlerinizi önceden almanızı tavsiye ederiz.
  • Yunan Adalarına gidişte Türk gümrük kontrolünden geçeceksiniz, aynı şekilde vardığınızda da Yunan gümrüğünden geçeceksiniz. Lakin hava yollarında olduğu gibi katı bir valiz kısıtlaması yok. Sıvı maddeler, parfüm, deodorant gibi hava yollarında taşınması yasak olan şeyleri feribota sokmanıza müsaade edilmektedir.